תקן הגזע העולמי ופירושו

תקן הגזע העולמי

כללי

תקן הגזע - גולדן רטריבר

FCI-Standard No 111/29.01.1999/GB
מקור התרגום מאנגלית – סמדר זקס ז"ל

מקור : בריטניה
תאריך פרסום של התקן האוריגינלי : 24.06.1987
סיווג : כלבי ציד
סיווג FCI : קבוצה 8 סעיף 1 רטריברים.

הופעה כללית : סימטרי, מאוזן, פעלתן, חזק, בעל תנועה מאוזנת, איתן ובריא עם הבעה נעימה וידידותית.

התנהגות/ טמפרמנט : צייתן, אינטליגנטי ובעל יכולת עבודה טבעית, נעים ונוח, חברותי ובטוח בעצמו.

הראש

ראש : מאוזן ומחוטב היטב.
אזור הגולגולת :
גולגולת : רחבה אך לא גסה; מונחת היטב על הצוואר.
סף מצח : מוגדר היטב.

אזור הפנים :
כפתור אף : רצוי שחור.
זרבובית : חזקה, רחבה ועמוקה. אורך הזרבובית שווה ,בערך, לאורך בין סף המצח לקודקוד.
לסתות / שיניים : לסתות חזקות, עם מנשך מספרים תקין מלא ומושלם, כלאמר השיניים העליונות חופפות באופן הדוק מעל השיניים התחתונות ומשובצות בהתאמה ללסתות.
עיניים : חומות כהות, מרוחקות זו מזו, בעלות מסגרת כהה.
אוזניים : בגודל בינוני, ממוקמות בקו העין לערך.
צוואר : באורך טוב, נקי ושרירי.
גוף : מאוזן.
גב : קו גב ישר ומאוזן.
מותניים : חזקות, שריריות, קצרות.
חזה : עמוק, צלעות עמוקות ומקושתות היטב.
זנב : ממוקם ונישא בקו ישר עם הגב, מגיע עד הקרסול , לא מעוגל בקצה.

הגוף

גפיים:

קדמיות : רגלים קדמיות ישרות עם עצם טובה.
כתפיים : משופעות היטב אחורנית, להב שכמה ארוך.
זרוע : באורך שווה לאורך להב השכמה, ממקם את הרגליים מתחת לגוף.
מרפקים : צמודים.
אחוריות : רגלים אחוריות חזקות ושריריות.

ברכיים : כפופות היטב.
ירך שניה : טובה
קרסוליים : מונחות היטב למטה, ישרות ומקבילות במבט מאחור, לא נוטות פנימה או החוצה, רגלי פרה מאד לא רצוי.
כפות : מעוגלות וחתוליות.
תנועה : חזקה עם דחיפה טובה. ישרה ומקבילה מלפנים ומאחור. צעדים ארוכים וחופשיים ללא סימנים של תנועת הקני מקדימה.

פרווה

פרווה
שיער : חלק או גלי עם ניצוי עשיר, פרווה תחתונה צפופה ובעלת עמידות למים.
צבע : כל גוון של זהב וקרם, אך לא אדום או ערמוני. מותר מעט שערות לבנות על החזה.

גודל

גודל :
גובה בשכמות : כלבים : 56-61 ס"מ
כלבות : 51-56 ס"מ

שגיאות

שגיאות : כל סטייה מהמפורט מעלה יחשב כשגיאה והחומרה בה יש להתייחס אליה תהיה ביחס ישיר לדרגתה.

הערה : לזכרים חייבים להיות שני אשכים נורמאליים שנמצאים באופן מלא בשק האשכים.

פירוש תקן הגזע

כללי

הופעה כללית:
תקן הגזע, שנוסח ע"י המגדלים הראשונים בשנת 1913, נועד לתאר כלב עובד בהחזרת ציד. מטרתו של התקן לתאר כלב בעל יכולת תנועה טובה וסיבולת רבה. על הכלב להיות בעל היכולת הפיסית והמנטלית לחפש את הציפור, שנפלה אי שם. כשם שעליו להיות ספורטיבי כדי להגיע אל הציפור במהירות, עליו להיות מסיבי ושרירי מספיק, כדי לשאת משקל גדול בפיו, לשחות או לקפוץ עימו מעל מכשולים. חשיבות גדולה יש לכלב המאוזן. איזון פירושו לא רק אברי גוף במידה ובעוצמה הנכונה אלא גם בחיבור ובמכלול השלם שלהם. מכאן למשל חשיבות הזיוות, אורך הגב או מסת העצם באיזון הכולל, כמו גם הקווים השוטפים והזורמים. לכלב מאוזן יהיה הפוטנציאל לנוע היטב. תנועה שוטפת וחסרת מאמץ החשובה ביותר לכלב שנדרשת ממנו סיבולת גבוהה.

אופי וטמפרמנט:
הגולדן אינו עובד ביחידות אלא בלהקה מכאן החשיבות העצומה של היותו כלב חברותי. העבודה הצמודה עם האדם והעובדה שהכלב נושא בפיו ציפור מפרפרת ומחזירה לציד, דורשת כלב נאמן ואמין באופן טוטלי. כיום מעטים מבין כלבי הגולדן עובדים בפועל ורובם משמשים כלבי לוויה ביתיים ואולם תכונת טוב הלב שלהם, חוסר התוקפנות, הנוחות, הנינוחות והביטחון העצמי של הכלב, משחקת במקרה זה תפקיד מרכזי. לכלב חיבה מיוחדת לילדים וכן אינטליגנציה מרובה.
לכלב יצר הבאה מולד הבא לידי ביטוי במשחקים עוד בהיותו גור. מאלפים, היודעים לעבוד עם הכלב, מנצלים זאת לצורך אילוף בסיסי. מבחני האופי הקיימים במדינות רבות, נועדו, בין השאר, לבחון קיומו של יצר זה.
בזכות מכלול תכונות אופי אלו של הכלב הוא משמש בארצות רבות ככלב נחיה, כלב נכים וכלבי טיפול זואוטרפי.

הראש

 

ראש וגולגולת:
מבנה הראש הוא הנותן את הטייפ של הכלב ומכאן חשיבותו. ראשו של הגולדן צריך להיות רחב, מעט מעוגל ואולם מעודן ולא גס. זרבובית חזקה נדרשת לצורך יכולת נשיאת משקל. עליה להיות מרובעת ולא צרה. על סף המצח להיות מודגש ומבוקש יחס של 1:1 בין אורך הזרבובית ואורך הגולגולת עד לעצם האוקסיפטלית, שאיננה מודגשת. מבוקשים קווים מעט דיברגנטיים ואולם בפירוש לא זרבובית תלולה (Down face). על עצמות הלחיים לא להיות מודגשות וכך גם לא קשת העול מכאן, שהבקשה לגולגולת רחבה, חייבת להיות מובנת בסה"כ הכולל של איזון הראש. מבוקשת פיגמנטציה כהה של האף ביחד עם פיגמנטציה טובה בעין ובשפה. על השפות לא להיות בשרניות ואולם נזכיר כי המבנה הטיפוסי של כלב ציד הוא כי השפה העליונה היא זו שמציירת את קו הלסת התחתונה דהיינו שפה התלויה מעט.

עיניים:
יש לזכור כי העיניים הן שנותנות את ההבעה החשובה מאד בכלב. עליהן להיות בצבע חום כהה, עדיף שלא שחורות או בהירות. עליהן להיות בגודל בינוני לא גדולות או קטנות מדי. בצורה שקדית ולא מעוגלת. איפור שחור ידגיש את ההבעה. על העיניים להיות מספיק רחוקות זו מזו אך כמובן לא יותר מדי אלא באיזון כולל עם כל מבנה הראש.

אוזניים:
מיקום האוזניים בערך בגובה העין כשהחזקתן מרימה אותן מעט מעל קו זה. ניתן לראות כי בסיס האוזן מוטה מעט לאחור. האוזן בגודל בינוני ומנוצה.

פה:
על הזרבובית כולה ולבטח הלסתות להיות חזקות ע"מ לשאת משקל כבד. המנשך הנדרש הוא מנשך מספריים. סטייה ממנשך זה שגויה ואולם שופטים ומגדלים רבים נוטים להתעלם ממנשך צבת. התקן איננו מציין מאומה לגבי המשנן ואולם יש לבדוק שיניים ומחסור (פחות מ- 42 שיניים) ראוי לציון ולהתייחסות.

צוואר:
הצוואר, ביושבו על כתף טובה, חשוב למראה המאוזן של הכלב. על שני מבנים אלו להשתלב זה עם זה היטב ובצורה הומוגנית וחלקה. על הצוואר להיות באורך טוב ושרירי. חובה לזכור כי בעת נשיאת ציד עיקר הכוח נישען על הצוואר. בנוסף על הכלב לשאת את המשקל גם בעת שחיה או קפיצה מעל מכשולים. עובדות אלו הם הקובעות את האורך הנכון של הצוואר. על הצוואר להיות "יבש" מעודפי עור.

הגוף

גפיים קדמיות:
על הרגליים הקדמיות להיות ישרות ויש להדגיש בהקשר זה את המרפקים הצמודים והימנעות מעמידה צרפתית. על העצם להיות חזקה אך לא יותר מדי למניעת גסות. מגדלים רבים טוענים כי בכלבי תערוכה מקובלים כלבים בעלי עצם חזקה מדי, הזרה והמקשה על כלב עובד. על הפיסות להיות חזקות עם שיפוע קל, החיוני לספיגת זעזועים. הכפות המבוקשות הם כפות אסופות המכונות גם כפות חתוליות.
התקן אינו מזכיר ישירות את הזיוות ואולם הוא מבקש כתף המשוכה היטב לאחור. זו דרכו של התקן האנגלי לדרוש זיוות קדמי טוב. בדר"כ מקובל וראוי זווית של כ- 100 מעלות. זיוות שכזה יניח את הרגליים בקו אחד עם השיכמה וידגיש חזה קידמי מפותח. על עצמות השיכמה והזרוע להיות שוות באורכן ולא כבדות מדי, כדי לא להקנות לכלב מראה "כבד על הכתפיים". מבנה זה נבחן היטב בעת תנועתו של הכלב. כאשר התנועה ישרה, שוטפת ועם שליחה טובה, מעיד הדבר על מבנה נכון.

גוף:
על הגוף כולו להיות מאוזן. מבוקש קו גב ארוך יותר מגובהו של הכלב. הגולדן בפירוש איננו כלב ריבועי. יש להדגיש כי עיקר האורך נובע מקו הצלעות המשוח לאחור. על הגב התחתון והמתנית להיות חזקים וקצרים. על קו הגב להיות חזק ויציב בעמידה ובתנועה. מיקום הזנב ונשיאתו תורמים לקו הגב הארוך והישר וכך עליו להיות בקו אחד עם הגב. זנב המעוגל מעל הגב הוא שגיאה הדורשת התייחסות. אורכו של הזנב צריך להגיע עד לעקב ולא יותר.
הצלעות צריכות להיות מקושתות היטב ולהעניק לכלב חלל קרדיווסקולרי רחב. מצד שני אסור על כלוב הצלעות להיות מעוגל מדי. מבנה שכזה עלול לגרום לכלב להוציא מרפקים או לזרוק כפות פנימה, בתנועה. עומק בית החזה הוא כגובה המרפק. חזה עמוק מדי יגרום לכלב להיראות קצר על הרגליים.

גפיים אחוריות:
על אחורי הכלב להיות חזקים ע"מ לתת את כוח הדחיפה הראוי לעבודה ממושכת. דרישה זו מיושמת במבנה השרירי והחזק הנדרש הן מאיזור האגן והן מאיזור הירך. בנוסף דורש הדבר זיוות אחורי טוב. שוב אין התקן מציין מפורשות את הזיוות האחורי ואולם כן מציין כיפוף ראוי של הברך. הזיוות המבוקש הוא של כ- 100 מעלות. יש לזכור כי על כיפוף הברך להיות הדרגתי ובקווים זורמים. מבנה אחורי חלש יגרום למגוון אפשרי של שגיאות כמו עקבי פרה, עקבים פונים לצדדים, עקבים גבוהים מדי, קרסול קשיח (חרמשי) ועוד. יש להתייחס לשגיאות אלו כיוון שהשפעתם על תנועת הכלב מרובה.

תנועה:
על התנועה להיות ישרה, דמוית ריחוף המקנה מראה של תנועה חסרת מאמץ. הצעדים חופשיים וארוכים ללא מאמץ ניכר במפרקים. יש לבקש שליחה ודחיפה טובים.

פרווה

פרווה:
על הפרווה להיות חלקה או גלית ואולם לא מתולתלת. עליה להיות צפופה עם פרווה תחתית צפופה מאד, היוצרת שיכבה העמידה בפני מים. על השיער לא להיות רך מדי כיוון שיער שכזה סופג מים. תכונות אלו של הפרווה חיוניות לכלב עובד העשוי להיכנס למקווי מים לצורכי עבודתו.

צבע:
צבע הגולדן הינו נושא רגיש בקרב מגדלים רבים. די עם ניזכר בהיסטוריה של הגזע כדי להבין כי דווקא צבעו הזהוב הוא שהביא להתפתחותו של הגזע מהרטריבר השחור. התקן האנגלי מקבל גוונים שונים של צבע זהוב או קרם ואולם אדום או מהגוני אסורים. רגישות זו באה לידי ביטוי במיוחד בהשוואה לתקן האמריקאי ולצבעים המוכרים והמקובלים בארה"ב שהם כהים בהרבה מהמקובל ואף מהמותר באנגליה (סוגיית הצבע היא הרקע הרגשי אולי, למחלוקת סביב פיתוח הגזע לכיוונים חדשים ע"י האמריקאים. כיום ניתן לומר למעשה כי הצבע הוא רק אלמנט אחד המפריד בין שני הכלבים, אולי לגזעים השונים זה מזה). מעניין לציין כי בתחילת דרכו לא איפשר התקן האנגלי את גווני הקרם ורק בתקן שפורסם בשנת 1936 הרחיב את מעגל הצבעים לאלו הבהירים יותר. כיום דווקא הצבעים הבהירים הם הנפוצים ברחבי אנגליה ואירופה. ולרי פוס כותבת בסיפרה כי מאחר וקשת הגוונים המקובלת הגולדן רחבה, אין לציין בדו"ח שיפוט צבע "נכון" או "טוב" אלא יש להשתמש במונח אחר כמו צבע "מקובל".

משקל וגובה

משקל וגובה:
התקן כיום אינו מציין את משקלו המבוקש של הכלב וזאת בניגוד לעבר. את משקל הכלב יש למדוד ב"עין". מצד אחד אין לראות את הצלעות ולא את חיבורי העצמות שסביבם ומצד שני במגע יש להרגישם. כלב כבד מדי ינוע בכבדות וכמובן שלא יצלח לעבודה.
התקן מציין מרווח גבהים מותר כשבהם הזכר גבוה מהנקבה. מצד שני יש להתייחס לגובה הכלב גם באיזון הכולל, כלב עשוי להיראות גבוה למרות שגובהו תקין.

 

יצירת קשר

רוצים לשמוע פרטים נוספים ? השאירו את פרטיכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם האפשרי
שם (*)
Please type your full name.
טלפון (*)
Please type your full name.
דואר אלקטרוני (*)
Invalid email address.